A Paksi Atomerőmű a magyar villamosenergiarendszer meghatározó alapegysége, fő funkciója a villamosenergia-termelés. Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. által üzemeltetett atomerőmű négy, VVER-440/V-213 típusú reaktorblokkból áll, melyek 1982 és 1987 között léptek üzembe. A Paksi Atomerőmű névleges villamos teljesítménye jelenleg 2026,6 MW, ezzel a magyarországi villamosenergia-termelésben meghatározó szerepet tölt be, annak közel felét adja. Olcsó, karbonsemleges, időjárás-független villamosenergia-termelése a hazai ellátásbiztonság alapja.
Az atomerőmű eredetileg 30 évre kapta meg az üzemeltetési engedélyt, amely meghosszabbításának lehetőségét – a nemzetközi trendeknek megfelelően – az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. a 2000-es évek elején kezdte vizsgálni. Az elvégzett részletes megvalósíthatósági elemzések kedvező eredményei alapján 2003-ban született döntés az atomerőmű üzemidejének első 20 éves meghosszabbításáról.
Az atomerőmű blokkjainak az eredetileg tervezett 30 éves üzemidőn túli 20 évvel történő üzemeltetésére az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. a környezetvédelmi hatóság 2006 októberében kiadott határozatával kapott környezetvédelmi engedélyt. A jelenleg hatályos, a módosításokkal 2017-ben egységes szerkezetbe foglalt környezetvédelmi engedély érvényessége blokkonként került meghatározásra, mely 2032 és 2037 között jár le.
Az atomerőmű szakemberei már 2013-ban, az első üzemidő-hosszabbítási projekt végrehajtása során elkezdtek foglalkozni az 50 (30 + 20) éves üzemidőn túli, további üzemidő-hosszabbítás lehetőségével. Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vállalati stratégiája keretében 2019-ben indult el a további üzemidőhosszabbítás lehetőségének vizsgálatára vonatkozó akcióterv, majd 2020-ban megalapozó elemzés készült a jogi, műszaki és gazdasági megvalósíthatóságról.
Bár a további üzemidő-hosszabbítás gazdasági és klímapolitikai előnyei nyilvánvalóak voltak, továbbá akkor már több ország is foglalkozott a működő atomerőművek üzemidejének 60-ról 80 évre, sőt 80-ról 100 évre való kiterjesztésével, a paksi projekt indításáról csak később született döntés.
Egy atomerőművi üzemidő-hosszabbítás előkészítésének időigénye közel 10 év. Figyelembe véve, hogy az 1. blokk üzemideje 2032-ben jár le, Magyarország Kormánya 2022 nyarán határozatban döntött a Paksi Atomerőmű üzemideje további meghosszabbításának előkészítéséről. A társaság 2022 szeptemberében megalapította a További Üzemidőhosszabbítás Kiemelt Projektet. A projekt keretében végrehajtandó feladatok közé tartozik a környezeti hatásvizsgálat elvégzése, beleértve a környezeti hatástanulmány elkészítését megalapozó szakterületi vizsgálati programok végrehajtását, valamint az előzetes konzultációs és a környezetvédelmi engedélyezési eljárás lefolytatását.
A Paksi Atomerőmű által benyújtott dokumentáció alapján a Baranya Vármegyei Kormányhivatal hivatalosan megindította „Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. által üzemeltetett Paksi Atomerőmű 1-4. blokkjainak további üzemidő-hosszabbításáról szóló előzetes konzultáció” megnevezésű hatósági eljárást.